Aktualności

Relacja ze spotkania dla firm w ramach ŚTP

Relacja ze spotkania dla firm w ramach ŚTP
Data publikacji: 18 listopada 2022

 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week) to globalna inicjatywa, której celem jest promowanie idei „bycia przedsiębiorczym”. Rokrocznie w wybranym tygodniu listopada rzesze uczestników przedsięwzięcia na całym świecie spotykają się z przedsiębiorcami, przedstawicielami instytucji wspierających biznes, pracownikami szkół wyższych, gotowymi do dzielenia się wiedzą i zdobytym doświadczeniem.

W tym roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości zawitał po raz drugi do Metropolii Krakowskiej. Dzięki wspólnej inicjatywie Stowarzyszenia Metropolia Krakowska oraz Urzędu Miasta i Gminy Świątniki Górne 17 listopada br. odbyło się spotkanie online dla przedsiębiorców. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli firm, którzy uzyskali informacje o aktualnych programach i projektach krajowych oraz europejskich wspierających rozwój przedsiębiorstw.

Spotkanie rozpoczął Wiceburmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne Pan Seweryn Gutkowski, który podkreślił, że tradycje przedsiębiorczości w gminie Świątniki Górne są bardzo długie i bogate. Wysoka świadomość wartości przedsiębiorczości sprawia, że samorząd otwarty jest na lokalnych przedsiębiorców i ich potrzeby. Pracownicy gminy starają się pomagać w codziennych problemach związanych z prowadzeniem działalności, a także informować o możliwych formach wsparcia rozwoju lokalnego biznesu.

Następnie uczestnicy spotkania poznali aktualną ofertę wsparcia dla firm ze środków europejskich. Przedstawiony został m.in. nowy instrument finansowy pod nazwą pożyczki anktykryzowej REACT-EU. Środki, których udzielaniem zajmą się Pośrednicy Finansowi skierowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa małopolskiego, planujących inwestycje w celu zwiększenia swojej zdolności (odporności) do prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach kryzysowych. Warto śledzić strony internetowe i media społecznościowe operatorów pożyczek: Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A., gdyż lada dzień powinny one zostać udostępnione przedsiębiorcom.

Tematem, który w trakcie spotkania wywołał największe zainteresowanie były założenia programów w ramach nowej perspektywy unijnej. Przedstawił je Pan Bartłomiej Gąciarz, pracujący na co dzień w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Krakowie. Przedsiębiorcy poznali kluczowe założenia Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 21-27 (FENG 21-27) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 21-27.

Wiedza nabyta podczas tego wydarzenia pozwoli przedsiębiorcom lepiej przygotować się na nowe wyzwania i środki europejskie. Warto wiedzieć, że pierwsze konkursy w nowej perspektywie finansowej powinny ruszyć już w I kwartale przyszłego roku. A jeżeli ktoś z Państwa chciałby dowiedzieć się więcej o wsparciu dla firm, to warto wiedzieć….

Gdzie szukać bezpłatnej informacji o wsparciu dla firm?

Każdy kto chciałby się dowiedzieć jakie są możliwości wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, może zgłosić się do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Krakowie na bezpłatną konsultację. Specjaliści PIFE zapewniają dostęp do informacji na temat wszystkich programów operacyjnych finansowanych ze środków europejskich. W ramach spotkania mogą ustalić: czy dany pomysł ma szanse na wsparcie z Funduszy Europejskich, wskażą dostępne opcje pomocy, podpowiedzą do kogo należy się zgłosić, poinformują o warunkach i kryteriach otrzymania wsparcia, przedstawią proces ubiegania się o środki, podpowiedzą jak krok po kroku przygotować dobry projekt.

Gorąco zachęcamy do kontaktu ze specjalistami PIFE poprzez adres e-mail: fem@umwm.malopolska.pl lub telefonicznie pod numerem infolinii: 12 616 06 16.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości trwa, dlatego dziękując za możliwość bycia współorganizatorem wydarzenia w ramach tegorocznej edycji, zachęcamy wszystkich do korzystania z bogatej oferty wydarzeń, którą można sprawdzić tutaj.

Autor: Michał Górnisiewicz
Powrót
`