Aktualności

LOKALNE UCHWAŁY ANTYSMOGOWE – CHCEMY POZNAĆ TWOJE ZDANIE!

LOKALNE UCHWAŁY ANTYSMOGOWE – CHCEMY POZNAĆ TWOJE ZDANIE!
Data publikacji: 09 czerwca 2021

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrażenie zdania na temat wprowadzenia Lokalnej Uchwały Antysmogowej na terenie Gminy Świątniki Górne

Szanowni Państwo,

Część małopolskich gmin wyraziła postulaty związane z przyjęciem dla ich obszaru Lokalnych Uchwał Antysmogowych, których celem będzie przyspieszenie poprawy jakości powietrza poprzez wyeliminowanie spalania węgla w gospodarstwach domowych. Lokalne Uchwały zakładają całkowity zakaz palenia węglem od 1 stycznia 2030 roku oraz zakaz montowania nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel w budynkach od 1 stycznia 2022 roku.

Wszyscy chcielibyśmy rozwiązać problem zanieczyszczeń powietrza w naszej Gminie. Lokalna Uchwała Antysmogowa to krok odważny, lecz skuteczny. Dlatego Gmina Świątniki Górne staje przed pytaniem czy przyjąć taki dokument na terenie Miasta i Gminy Świątniki Górne. Wprowadzenie zakazu palenia węglem w Świątnikach Górnych wymaga rezolucji Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych skierowanej i zatwierdzanej przez Sejmik Województwa Małopolskiego.

Warto pamiętać, że lokalne uchwały antysmogowe, zapewniają spójność z Uchwałą Wojewódzką, która obowiązuje już od 2017 roku i zakłada między innymi, że:

  • do 31 grudnia 2022 roku należy wymienić wszystkie kotły na paliwa stałe, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, tj. nie spełniają wymagań co najmniej 3. klasy według normy PN-EN 303-5:2012;
  • do 31 grudnia 2026 roku należy wymienić kotły na paliwa stałe, które spełniają wymagania 3. lub 4. klasy według normy PN-EN 303-5:2012.

W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrażenie zdania na temat wprowadzenia Lokalnej Uchwały Antysmogowej na terenie Gminy Świątniki Górne. Ankieta dostępna będzie do 30 czerwca 2021 r. zarówno w formie elektronicznej - LINK oraz w formie papierowej do uzupełnienia na Dzienniku Podawczym w Urzędzie Miasta i Gminy Świątniki Górne. 

Niezależnie od wieku i poglądów łączy nas jedno - powietrze, którym oddychamy. To nasza wspólna sprawa, o którą wszyscy powinniśmy walczyć. Dla nas oraz przyszłych pokoleń!

OBOWIĄZUJĄCA UCHWAŁA ANTYSMOGOWA DLA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO – 2017 ROK

  • Od 1 lipca 2017r. możliwość instalowania jedynie nowoczesnych urządzeń spełniających wymagania ekoprojektu,
  • Od 1 lipca 2017 roku zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%,
  • Kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3, do końca 2022 roku muszą być wymienione,
  • Kotły na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 muszą być wymienione do końca 2026 roku,
  • Kotły na węgiel lub drewno klasy 5 zainstalowane przed 1 lipca 2017 r. można użytkować bezterminowo,
  • W przypadku kominków, od 1 stycznia 2023 roku dopuszczone będzie użytkowanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

PROPOZYCJA REZOLUCJI WS. UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ – 2021 ROK

  • Zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 r. i istniejących od 1 stycznia 2030 r.
  • Zaostrzone wymagania dla nowych kotłów na biomasę (emisja pyłu do 20 mg/m³) i nowych kominków (zamknięta komora spalania, termostat) od 1 stycznia 2023 roku.
  • Zachowanie pozostałych terminów i wymagań obecnej uchwały antysmogowej dla Małopolski.
  • Wprowadzenie całkowitego zakazu spalania węgla od 1 stycznia 2030 r.,
  • W okresie przejściowym (do końca 2029 r.) zakaz spalania mułów, flotów i miałów węglowych – możliwość spalania węgla dopuszczonego do obrotu.

ANKIETA

 

LOKALNE UCHWAŁY ANTYSMOGOWE - KONSULTACJE

 

 

WYTYCZNE URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO DO LOKALNYCH UCHWAŁ ANTYSMOGOWYCH

 

 

 

Autor: Michał Górnisiewicz
Powrót
`