Aktualności

Informacja o zgłaszaniu stanowisk Inwazyjnych Gatunków Obcych (w tym barszczu Sosnowskiego)

Informacja o zgłaszaniu stanowisk Inwazyjnych Gatunków Obcych (w tym barszczu Sosnowskiego)
Data publikacji: 15 czerwca 2022

 

Informacje dotyczące zgłaszania nowych stanowisk inwazyjnych gatunków roślin (w tym barszczu Sosnowskiego)

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. Oddziałują one negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów. Lista IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski dostępna jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/gdos/przepisy-prawne-dotyczace-gatunkow-obcych. Informacje o znanych stanowiskach IGO na terenie Polski dostępne są na portalu Geoserwis. Wszelkie informacje o nowych stanowiskach IGO należy niezwłocznie zgłosić do Urzędu Gminy.

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane:

  1. imię i nazwisko albo nazwę oraz adres lub siedzibę, lub adres poczty elektronicznej, lub numer telefonu zgłaszającego;
  2. nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
  3. liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia;
  4. miejsce i datę stwierdzenia obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski;
  5. fotografię potwierdzającą obecność w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/Polski, w przypadku gdy została wykonana.

Zgłoszenia należy przekazać do Urzędu Gminy na piśmie albo w formie elektronicznej, np. na elektroniczną skrzynkę podawczą lub na adres poczty elektronicznej. Następnie zgłoszenie przekazywane jest organowi właściwemu do wprowadzenia tych danych do Centralnego Rejestru Danych. W dalszej kolejności Urząd Gminy informuje podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie działań zaradczych o stwierdzeniu obecności w środowisku IGO oraz o konieczności przeprowadzenia działań zaradczych. Wszelkie informacje w przedmiotowej sprawie dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/gdos/przepisy-prawne-dotyczace-gatunkow-obcych.

Informuje się także, iż Osoby, które posiadają zezwolenia na przetrzymywanie zwierząt domowych wydane na podstawie dawnego art. 120 ustawy ochronie przyrody wygasną 19 grudnia 2022 r. W takim przypadku należy do 19 grudnia 2022 r. uzyskać stosowne zezwolenie na podstawie ustawy o gatunkach obcych albo przekazać zwierzę podmiotowi, który posiada stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt bądź oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii. W przypadku zwierząt domowych należących do IGO stwarzających zagrożenie dla Polski dotychczasowe zezwolenia na ich przetrzymywanie zachowują ważność.

Osoby nieposiadające zezwolenia na przetrzymywanie zwierząt domowych przetrzymywanych w celach niekomercyjnych jeszcze przed umieszczeniem gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski do 18 czerwca 2022 r. muszą złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i przemieszczanie/transport zwierzęcia albo przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt bądź oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii. Uśmiercenia dokonuje się z wykorzystaniem metod niepowodujących u zwierzęcia domowego możliwego do uniknięcia bólu, stresu lub cierpienia. Posiadacz zwierzęcia domowego powinien poinformować w terminie 7 dni regionalnego dyrektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce zamieszkania o dokonaniu uśmiercenia tego zwierzęcia.

Organem właściwym do wydania zezwolenia jest Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który wydaje zezwolenie zawsze w przypadku IGO stwarzających zagrożenie dla Unii oraz w przypadku przywozu lub wywozu IGO stwarzających zagrożenie dla Polski oraz Regionalny dyrektor ochrony środowiska, który wydaje zezwolenie w przypadku IGO stwarzających zagrożenie dla Polski w sytuacjach innych niż przywóz lub wywóz IGO.

Wszelkie informacje w przedmiotowej sprawie dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/gdos/przepisy-prawne-dotyczace-gatunkow-obcych

Autor: Michał Górnisiewicz
Powrót
`