wersja kontrastowa |||
| biuletyn informacji publicznej

Świątniki Górne

Muzeum ślusarstwaGalicyjska Izba GospodarczaStowarzyszenie Przyjaciół Świątnik Górnych
Piątek, 25 września 2020 Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
Witamy <br> w naszej Gminie</br>
Witamy
w naszej Gminie
Świątniki Górne są gminą znajdującą się w południowej części powiatu krakowskiego. W jej skład wchodzi miasto Świątniki Górne (prawa miejskie uzyskane w 1997 roku) oraz cztery sołectwa: Olszowice, Wrząsowice, Ochojno oraz Rzeszotary. Cała gmina zajmuje obszar 20,2 km2 zamieszkały przez prawie 9 tys. mieszkańców tym samym Świątniki Górne to ...
więcej
Przerwa w dostawie wody

Przerwa w dostawie wody

W dniu 11.09.2020r., w miejscowości Wrząsowice nastąpiła przerwa w dostawie wody spowodowana uszkodzeniem wodociągu przez firmę budującą kanalizację. Przewidywana godzina usunięcia awarii 16. Za utrudnienia przepraszamy.
Projekt „Akademia Pozytywnej Zmiany” skierowany do przedsiębiorców i ich pracowników.

Projekt „Akademia Pozytywnej Zmiany” skierowany do przedsiębiorców i ich pracowników.

Projekt ogólnopolski, w 100% darmowy, obejmuje program szkoleniowy dla firm, które w ciągu ostatnich 2 lat poniosły porażkę biznesową - zamknęły swoją działalność, i w ciągu ostatnich 6 miesięcy otworzyły się na nowo. Oferujemy udział w szkoleniach, indywidualnym doradztwie i ...
Odbiór odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego

Odbiór odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego

W związku ze zbliżającym się terminem odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego przypominamy, że przed wystawieniem w/w odpadów przed posesję należy zgłosić adres oraz rodzaj wystawianych odpadów nie później niż 2 dni przed planowanym ...
Informacja!

Informacja!

w związku z rozpoczęciem budowy kanalizacji sanitarnej w jezdni ul. Malowniczej we Wrząsowicach (na odcinku od numeru 14 do skrzyżowania z ul. Bonifraterską) od dnia 9 września 2020 r. przez okres około 3 tygodni (w zależności od warunków pogodowych) ww. ulica będzie nieprzejezdna w ...
Projekt operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków Gminy Świątniki Górne (miasto).

Projekt operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków Gminy Świątniki Górne (miasto).

Informujemy, że w terminie od 22 września 2020 r. do 12 października 2020 r. w siedzibie Starosty Krakowskiego można zapoznać się z projektem operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków Gminy Świątniki Górne (miasto).

Komunikaty i ogłoszenia


 • 25.09.2020
  Zaplanowane polowania zbiorowe więcej

 • 24.09.2020
  Zarządzenie Nr 54/2020 Burmistrza Miasta i Gminy Świątniki Górne z dnia ... więcej

 • 14.09.2020
  Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Świątniki Górne z dnia 11.09.2020 r. ... więcej

 • 28.08.2020
  Przeznaczenie do sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy ... więcej

Czy wiesz, że...


W Świątnikach od XIX do końca XX wieku funkcjonowali tzw. putniarze. Byli to wędrowni kłódkarze, którzy sprzedawali swoje produkty oraz oferowali usługi naprawcze wszelkiego rodzaju zamków oraz kłódek. Putniarza można było spotkać np. pod Sukiennicami w Krakowie.

ciekawostka 1

Budynek Szkoły Ślusarskiej miał przede wszystkim przeznaczenie militarne. Podczas Pierwszej Wojny Światowej znajdował się tam lazaret oraz magazyn wojskowy.

ciekawostka 6

Świątniczanie na przełomie XIX i XX wieku wymyślili własny język tzw. ermiński oparty na językach greckim, łacińskim, francuskim, angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim z własnymi zasadami gramatyki.

ciekawostka 7

Jednym ze zwyczajów w Świątnikach było przygotowywanie gulaszu świątnickiego gotowanego wg. receptury węgierskiej.  Do jego przyrządzenia używa się baraniny. Zwyczaj ten do dzisiaj kultywuje m.in. Galicyjska Izba Gospodarcza.

ciekawostka 8

Inwestycje


pogoda.net